Komunikat TMH: jesień 2024

Warszawa 21 października 2024 roku

Po pracowitych dla TMH wakacjach (o czym informowaliśmy w Wakacyjnym Komunikacie TMH) równie pracowicie weszliśmy w jesienny sezon.

Już 6 września delegaci TMH (dr Beata Michalec, prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, dr hab. Robert Gawkowski) byli goszczeni przez burmistrza Śródmieścia Aleksandra Ferenca, a tematem spotkania była organizacja Walnego Zgromadzenia Delegatów PTH, którego będziemy gospodarzem za rok. Burmistrz obiecał wesprzeć TMH w tym przedsięwzięciu.

10 września odbyło się zebranie zarządu TMH niemal w całości poświęcone organizacji Walnego Zgromadzenia Delegatów PTH. Ustalono, że: głównym dniem zgromadzenia (na którym odbędą się wybory do władz statutowych) będzie 13 września 2025 r. Zarezerwowano już na ten cel budynek Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Bezpośrednio po wyborach, przewidujemy utworzenie pochodu i przemarszu z orkiestrą Krakowskim Przedmieściem, aż do siedziby TMH na Rynku Starego Miasta. Tu odbędzie się złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową TMH i PTH oraz przemówienie nowo wybranego prezesa PTH. Uroczystość zakończy poczęstunek warszawskim ciastkiem Wuzetką (W-Z) fundowaną przez Restaurację Świętoszek.

W planach mamy liczne imprezy towarzyszące zgromadzeniu, m.in.: varsavianistyczna konferencja naukowa, zwiedzanie muzeów, uroczysta kolacja dla delegatów PTH (12 IX), wycieczka. Cały plan organizowanej imprezy podamy w następnym Komunikacie TMH. Już teraz apelujemy do członków TMH o pomoc w organizacji tego wydarzenia.

W dniach 16-20 XI odbył się Powszechny Zjazd Historyków Polskich w Białymstoku, w którym wzięło udział co najmniej kilkunastu historyków zrzeszonych w TMH. Na zakończenie zjazdu prof. Andrzej Rachuba w imieniu TMH zaprosił na planowany za rok zjazd Delegatów w Warszawie.

Radio Kolor- w każdą sobotę o 8.15 możecie słuchać naszych członków w 4 minutowych miniaturach historycznych zatytułowanych „Stolica Historii. Prezentują członkowie TMH w Warszawie”. Audycji można też odsłuchać w podcaście Radia Kolor. W podcastach znajdziecie więc odcinki wyemitowane w październiku: w odcinku nr 85 przewodnik Maciej Sotomski przybliżył nam historię Gazowni Warszawskiej, w odcinku nr 86 prof. Wojciech Iwańczak opowiadał o bohaterskiej postawie gen. J. Sowińskiego, w odcinku 87 kustosz Piotr Banasiak wspominał S. Kołodzieja – poetę i … działaczu ruchu neopogańskiego. W odcinku 88, wyemitowanym 26 X, Gabriela Jatkowska zaintryguje nas pewną zbrodnią w Warszawie sprzed 100 lat. Przypominamy, że nasza współpraca z Radiem Kolor trwa już trzeci rok.

14 X zaczęła działać nasza nowa strona internetowa. Tamże najdziecie Państwo aktualne wiadomości o działalności TMH, trochę historii, wykazy naszych audycji w Radiu Kolor, terminarze kolejnych działań TMH. Przy okazji ogromne podziękowania za skuteczną pracę dla zespołu roboczego TMH w/s strony internetowej w składzie: Marta Kuc-Czerep,, Michał Gochna, Maksymilian Sas.

15 X odbyło się zebranie zarządu TMH. Omówiliśmy zasady dofinansowania książek historycznych przez TMH, sprawę „Przeglądu Historycznego” i rozstrzygnięcia, kto będzie wydawcą tego historycznego czasopisma. Prof. Łukasz Niesiołowski-Spano zreferował negocjacje z miastem w sprawie umowy dotyczącej Ośrodka Oświatowo-Szkoleniowego „Arkadia: w Kazimierzu.

W listopadzie rozpoczyna racę jury dorocznego konkursu na najlepsze prace historyczne im. H. Szwankowskiej. Na początku grudnia przewidujemy uroczyste zakończenia, jak zwykle w salach Biblioteki m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej

Tradycyjnie wrzesień rozpoczął się kolejną edycją wykładów dla olimpijczyków. Sekretarz Olimpiady Historycznej dr Tytus Izdebski w każdą środę o 17.00 aż do końca roku zaprasza na wykłady, które odbywają się siedzibie TMH lub online. Poniżej lista tematów, która jest dostępną również na naszej stronie internetowej.

23 października, prof. dr hab, Michał Kopczyński, Malarstwo historyczne jako nośnik pamięci kulturowej

30 października, prof. dr hab, Andrzej Chwalba, Czy Chopin był Niemcem? 1939-1945 (online)

6 listopada, dr Tytus Izdebski, Człowiek i czas w późnośredniowiecznym Krakowie

13 listopada, prof. dr. hab. Tomasz Kizwalter, Czy na świecie jest coraz więcej przemocy? Perspektywa historyczna

20 listopada, dr hab, prof. UW Grażyna Szelągowska, Czarne plamy i tabu w historiografii skandynawskiej i jak historycy z nimi walczą

27 listopada, dr. hab. prof UKSW Antoni Dudek, Narodziny III RP. Uwarunkowania polityczne i ekonomiczne (online)

4 grudnia, dr hab, prof. UW, Tomasz Nałęcz, Dyktator na piedestale. Miejsce Józefa Piłsudskiego w historii Polski

11 grudnia, dr Przemysław Pazik, Droga do zawarcia konkordatu z 1925 roku

17 grudnia, prof. dr hab. Dariusz Stola, PRL – zamknięty kraj z którego wyjechały 2 miliony ludzi (online)

Tradycyjny Opłatek Historyka, organizowany wspólnie z Solidarnością IH PAN odbędzie się 10 XII o godz. 18.00 w Sali Kościuszkowskiej w naszej siedzibie przy Rynku Starego Miasta 29/31. Serdecznie zapraszamy.

Prezes TMH

Robert Gawkowski

21 października 2024