01 stycznia 2024

Komunikat TMH styczeń-luty 2024 roku

                 W ostatnim miesiącu 2023 roku z udziałem TMH odbyło się kilka ważnych imprez. 5 grudnia współorganizowaliśmy w sali Biblioteki Publicznej na ul. Koszykowej uroczystość wręczenia varsavianów w konkursie im. Hanny Szwankowskiej. Dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem wiceprezesa TMH prof. Andrzeja Karpińskiego wręczyło dyplomy następującym autorom.

1. Bukowiecki Łukasz, Muzea-preteksty : niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2021

2. Dokumenty odrodzonego Uniwersytetu Warszawskiego z lat 1915–1919, Opracowanie Tadeusz P. Rutkowski. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2022.

3. Kaliński Dariusz, Twierdza Warszawa: pierwsza wielka bitwa miejska II wojny światowej. Kraków, Znak Horyzont, 2022.

4. Luniak Maciej, Przed odlotem : o sobie i przyrodzie miasta. Multico Oficyna Wydawnicza; Urząd Dzielnicy Bielany, 2022.

5. Monumenta Hofbaueriana: acta quae ad vitam S. Clementis Hofbauer referuntur: Catalogus Bibliothecae Benonitorum in Varsovia. Fasc. 19. Opracowali: Paulina Dąbrosz-Drewnowska, Łukasz Mulak, Kazimierz Piotrowski. Provincia Varsoviensis Congregationis Sanctissimi Redemptoris ; Kraków : Wydawnictwo „HOMO DEI”, 2022.

6. Potrzuski KamilInfrastruktura sportowa międzywojennej Warszawy. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2023.

7. Studniarek Michał, Robinsonowie: ludzie ukrywający się w gruzach Warszawy po upadku powstania w 1944 roku. Instytut Historii PAN, 2022.

Podczas uroczystości w imieniu TMH wręczono specjalny dyplom
i nagrodę kierowniczce działu Varsavianów Joannie Jaszek-Bieleckiej, za coroczne znakomite przygotowanie do pracy jury w konkursie im. Hanny Szwankowskiej.
Z radością konstatujemy, że uroczystość cieszyła się sporym zainteresowaniem
a dyskusje autorów i wydawców były niezwykle ciekawe.

12 grudnia odbyło się zebranie zarządu TMH na którym wybiegaliśmy
w przyszłość aż do 2025 roku. Przypomnijmy, że gospodarzem Walnego Zjazdu Delegatów PTH we wrześniu 2025 roku będzie Warszawa. Na przewodniczącego komitetu organizacyjnego wybrano dr hab. Roberta Gawkowskiego, oraz kilka osób pośród członków Zarządu TMH. Skład całego komitetu R. Gawkowski przedstawi do akceptacji zarządu do marca 2024 roku.

Tego samego dnia, wieczorem odbyło się w naszej siedzibie przy Rynku Starego Miasta 29/31 doroczne spotkanie opłatkowe członków TMH oraz przedstawicieli związkowych Solidarności IH PAN. Frekwencja mile zaskoczyła Nas i sala Kościuszkowska ledwie wszystkich pomieściła. Następne zebranie zarządu TMH odbędzie się 30 stycznia o 17.00.

Nasza współpraca z Radiem Kolor wciąż trwa. Przypomnijmy, że od
15 miesięcy nadajemy w każdą sobotę o 8.15 audycję „Stolica Historii. Prezentują członkowie TMH w Warszawie”. Można ją także odsłuchać, przeczytać oraz obejrzeć ilustracje, w serwisie Warszawa.pl. W ostatnią sobotę starego roku o sławnym chiromancie sprzed wojny Szyllerze Szkolniku mówił Piotr Banasiak. R. Gawkowski 6 stycznia opowie o znanym rzeźbiarzu Auguście Zamoyskim i jego rowerowej podróży z 1925 roku z Paryża do Zakopanego. W połowie stycznia mają też wystąpić: prof. Andrzej Karpiński i Marta Marek, a w lutym Maria Weronika Kmoch, Marek Mańk i prof. Marek Kornat.

Informujemy także, że w początkach marca planujemy wskrzesić akcję zwiedzania historycznych wystaw przez członków TMH (wstęp bezpłatny). Planujemy wizytę (data jeszcze ustalana) w Muzeum Pragi (wystawa pt: Prawobrzeżne), a miesiąc później Muzeum Domków dla Lalek i Zabawek. W obu przypadkach oprowadzą nas kuratorki wystaw. Taka akcja była już organizowana przez TMH kilkanaście lat temu i swego czasu cieszyła się sporym powodzeniem.

Olimpiada historyczna realizowana wspólnie przez PTH i TMH weszła już w II etap okręgowy. Korzystając z gościny w XLI LO im. J. Lelewela w tamtejszej sali odbędzie się
13 stycznia etap pisemny, zaś 27 stycznia w siedzibie TMH będzie etap ustnych egzaminów. Finał w kwietniu.

Jury konkursu na najlepsze recenzje o Nagrodę im. prof. Jerzego Michalskiego (organizowane przez PTH, TMH i IH PAN), zbierze się 15 lutego. Sekretarz jury dr Marta Kuc-Czerep informuje, że w tym roku zgłosiło się więcej prac niż w poprzedniej edycji. Wyniki podamy w następnym komunikacie.

Według obliczeń skarbnika TMH członków naszego Towarzystwa jest ponad 250! Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 r. przed Walnym Zjazdem PTH w Zielonej Górze członków TMH było 214. Wzrost liczby członków cieszy, ale przy tej okazji delikatnie przypominamy o płaceniu składek.

Na prośbę Zarząd Głównego PTH przypominam, że Polskie Towarzystwo Historyczne jest organizacją pożytku publicznego, dzięki czemu mogą Państwo przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniu rocznym PIT. Dzięki zeszłorocznym darowizną, PTH mogło odkupić czasopismo „Wiadomości Historyczne” i kontynuować jego wydawanie w formie elektronicznej.

 

Sekretariat TMH (Rynek Starego Miasta 29/31) czynny tak jak w roku ubiegłym: poniedziałek i środa w godzinach 10.00-15.00

Z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku

Prezes TMH Robert Gawkowski