I Komitet Okręgowy w Warszawie – obejmuje miasto Warszawa oraz powiaty: Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Wołomin.
Przewodniczący Komitetu Okręgowego - dr hab. Piotr Węcowski
Sekretarz Komitetu Okręgowego - dr Tytus Izdebski futurum@poczta.onet.pl
AKTUALNOŚCI
25 stycznia 2021
Laureaci etapu okręgowego Olimpiady Historycznej w Warszawie
1.Maria Rzepka
1. Anna Konstancja Klimaszewska
3. Krzysztof Skład
4. Oliwier Krajewski
4. Michał Schoeneich
4. Antoni Świderski
7. Mateusz Pawlonka
8. Stanisław Szewczyk
8. Dawid Gawlas
Laureaci otrzymali 80 punktów lub więcej.
Gratulujemy serdecznie laureatom i ich nauczycielom. Skontaktujemy się z Wami niebawem.
24 stycznia 2021
Wczoraj zakończyła sie część ustna II etapu Olimpiady w okręgu Warszawa I. Zapraszamy serdecznie uczestników, ich rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych na ogłoszenie wyników i podsumowanie Olimpiady. Spotkanie odbędzie się z wykorzystaniem komunikatora zoom, link do spotkania jest w posiadaniu uczestników ustnej części etapu II.
15 stycznia 2021
OSOBY ZAKWALIFIKOWANE DO CZEŚCI USTNEJ II ETAPU OLIMPIADY HISTORYCZNEJ
Aleksander Antoniuk
Szymon Antas
Antoni Bukszyński
Ryszard Czerwiński
Antoni Duszyński
Maksymilian Francuz
Agnieszka Gawin
Dawid Gawlas
Piotr Jaworski
Aleksander Jeżowski
Kacper Karpiński
Anna Konstancja Klimaszewska
Mikołaj Knaś
Jak Kolczyński
Piotr Kosik
Oliwier Krajewski
Bartosz Krop
Jakub Kubasik
Bartłomiej Kurzac
Maciej Łyszkowski
Jan Olszewski
Mateusz Pawlonka
Kacper Pergół
Maria Rzepka
Michał Schoeneich
Krzysztof Skład
Mikołaj Szewczuk
Stanisław Szewczyk
Antoni Świderski
Maciej Wróblewski
Dominik Zgoliński
Aleksandra Zielińska
Szczegółowe wyniki zostaną przekazane drogą mailową Przewodniczącym Szkolnych Komitetów Olimpiady. Osoby zakwalifikowane bardzo prosimy o wypełnienie i wysłanie na adres
informacji zawierającej
imię i nazwisko
nazwę szkoły
telefon kontaktowy
zestaw 5 lektur (autor, tytuł, miejsce i rok wydania)
Wysłanie informacji jest warunkiem wstępnym otrzymania informacji o szczegółowym terminie odpowiedzi 23 stycznia.
27 grudnia
Część pisemna II etapu Olimpiady Historycznej rozpocznie się w całym kraju w sobotę 9 stycznia o godz. 10.00. Część ustna w Komitecie Okręgowym Warszawa I odbędzie się w sobotę 23 stycznia w godz. 9-21.
23 grudnia
Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami organizacji II etapu Olimpiady na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl
18 grudnia
Dobiegają końca prace nad platformą internetową Olimpiady Historycznej, na której odbędzie się część pisemna eliminacji okręgowych.W oczekiwaniu na kody dostępu do platformy uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem Olimpiady Historycznej (dla ułatwienia paragrafy dotyczące formuły on-line zaznaczyliśmy kolorem). Pod tekstem Regulaminu opublikowaliśmy załącznik nr 2 zawierający zasady przeprowadzenia eliminacji ustnych. Prosimy o śledzenie komunikatów w zakładce Aktualności.
15 grudnia
Wobec tego, że otrzymujemy liczne pytania dotyczące zakwalifikowaniu uczniów do II etapu Olimpiady Historycznej uprzejmie informujemy, że zgodnie z regulaminem"4.3.14. Uczestnicy, którzy w eliminacjach ustnych i pisemnych I etapu uzyskali łącznie 80 i więcej punktów, zostają zakwalifikowani do etapu okręgowego" do etapu okręgowego kwalifikują Komitety Szkolne przyznając uczniom 80 lub więcej punktów. Komtet Okręgowy jedynie gromadzi dokumentację z tym związaną i organizuje II etap Olimpiady i w żaden sposób nie wpływa na decyzje merytoryczne Komitetów Szkolnych. Jedynym wyjątkiem są odwołania od decyzji Komitetów Szkolnych złożone do Komitetu Okręgowego.
1 grudnia
Zapraszamy na ostatnie wykłady dla Olimpijczyków w tej edycji Olimpiady Historycznej.
Aby uczestniczyć w spotkaniu - do czego zachęcamy wszystkich Olimpijczyków - należy się zarejestrować. Prosimy o maila na adres futurum@poczta.onet.pl z podaniem imienia i nazwiska uczestnika, nazwiska nauczyciela i nazwy szkoły. W odpowiedzi otrzymacie Państwo dane do logowania. Wstarczy kliknąć w link aby połączyć się o danej godzinie z grupą słuchaczy i wykładowcą za pomocą komunikatora zoom. Osoba raz zarejestrowana otrzyma link do każdego z kolejnych spotkań osobno, chyba że zrezygnuje. Prosimy - w miarę możliwości - o uczestniczenie w zajęciach z włączoną kamerą i aktywność w czasie zadawania pytań. Nauczyciele i osoby zainteresowane historią, a nie przystępujące do Olimpiady są mile widziani.
2 grudnia - prof. dr hab. Adam Burakowski, ambasador RP w Indiach, Od kolonii do mocarstwa. Historia Indii w XX wieku
9 grudnia - prof. dr. hab. Piotr Osęka, Wejda czy nie wejdą? Kulisy domniemanej interwencji sowieckiej w Polsce w latach 1980-1981
16 grudnia - prof. dr hab. Grażyna Szelągowska, Wokół modernizacji na ziemiach polskich w XIX wieku
20 listopada
Na adresy mailowe podane przez Przewodniczących Komitetów Szkolnych Olimpiady wysłane zostały zestway pytań do części ustnej I etapu oraz uwagi organizacyjne. Jeśli ktoś nie otrzymał tych wiadomości, proszę o kontakt na adres futurum@poczta.onet.pl.
10 listopada
Na stronie internetowej Komietu Głównego Olimpiady http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/ znajdziecie zmieniony regulamin Olimpiady oraz wzory kart oceny prac pisemnych z I etapu
10 listopada
Nowa forma egzaminu ustnego w I etapie
Załącznik nr 1 do Regulaminu Ogólnopolskiej XLVII Olimpiady Historycznej(2020/2021)
ZASADY PRZEPROWADZENIA ELIMINACJI SZKOLNYCH (MIĘDZYSZKOLNYCH) W TRYBIE ON-LINE
1.Zasady ogólne
➢Eliminacje ustneprzeprowadza się za pomocą ogólnie dostępnych komunikato-rów, umożliwiających transmisję audio i video (np. Teams, Skype, Zoom).
➢Decyzję o wyborze aplikacji podejmuje Przewodniczący Komisji Szkolnej lub Międzyszkolnej w porozumieniu z pozostałymi uczestnikami eliminacji.
➢Eliminacje ustne odbywająsię przed trzyosobową komisją egzaminacyjną.
➢W przypadku problemów technicznych z połączeniem on-line jednego z członków komisji w trakcie egzaminu jest on kontynuowany, a do czasu przywrócenia połączenia Przewodniczący danej komisji rozpoczyna rejestrowanie (nagrywanie) wypowiedzi uczestnika.
➢W przypadku problemów technicznych z połączeniem on-line dwóch lub trzech z członków komisji, egzamin zostaje przerwany i należy rozpocząć go od początku. Uczeń losuje nowe pytania.
➢Jeśli w trakcie trwania egzaminu w wyniku problemów technicznych olimpijczyk straci łączność z komisją, egzamin zostaje przerwany i należy rozpocząć go od początku. Uczeń losuje nowe pytania.
2.Przebieg eliminacji ustnych
➢Uczeń przystępuje do eliminacji przed wskazaną komisją egzaminacyjną o wyznaczonym czasie, poprzez ustalony komunikator internetowy.
➢Połączenie testowe i wstępną weryfikację uczestnika na I etapie eliminacji przeprowadza osoba wskazana przez Przewodniczącego Komisji Szkolnej lub Międzyszkolnej.Osoba ta informuje uczestnika o wszystkich obowiązujących zasadach egzaminu on-line oraz potwierdza komisji egzaminacyjnej gotowość ucznia do egzaminu w celu umożliwienia połączenia.
➢Uczeń przed przystąpieniem do egzaminu jest zobowiązany do okazania komisji egzaminacyjnej dokumentu ze zdjęciem w celu potwierdzenia tożsamości.
➢Przewodniczący komisji egzaminacyjnej jest odpowiedzialny za weryfikację tożsamości osobyprzystępującej do egzaminu.
➢Uczestnik udzielający odpowiedzi powinien przebywać w pomieszczeniu sam i siedzieć w takiej odległości od komputera, która wyklucza możliwość korzystania z niego podczas egzaminu. Komisja powinna widzieć ręce ucznia.
➢W przypadku powzięcia wątpliwości co do samodzielności wypowiedzi oraz przejrzystości egzaminu. Przewodniczący przerywa egzamin, a uczestnik może zostać zdyskwalifikowany.
5 listopada
Wiadomość ze strony Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej
26 października
Komitet Główny Olimpiady Historycznej informuje i uspakaja, że tegoroczna Olimpiada na pewno się odbędzie. Trwają prace nad sposobem zorganiowania II etapu Olimpiady.
30 września
Drodzy Olimpijczycy i Ich Opiekunowie Naukowi ! Komitet Główny dokonał uaktualnienia listy lektur. Prosimy o sprawdzenie na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl w odpowiedniej zakładce.
23 września
Zapraszamy na kolejne wykłady dla Olimpijczyków.
Aby uczestniczyć w spotkaniu - do czego zachęcamy wszystkich Olimpijczyków - należy się zarejestrować. Prosimy o maila na adres futurum@poczta.onet.pl z podaniem imienia i nazwiska uczestnika, nazwiska nauczyciela i nazwy szkoły. W odpowiedzi otrzymacie Państwo dane do logowania. Wstarczy kliknąć w link aby połączyć się o danej godzinie z grupą słuchaczy i wykładowcą za pomocą komunikatora zoom. Osoba raz zarejestrowana otrzyma link do każdego z kolejnych spotkań osobno, chyba że zrezygnuje. Prosimy - w miarę możliwości - o uczestniczenie w zajęciach z włączoną kamerą i aktywność w czasie zadawania pytań. Nauczyciele i osoby zainteresowane historią, a nie przystępujące do Olimpiady są mile widziani.
30 września - dr hab. Piotr Węcowski, Jak czytać źródło historyczne?
7 października - prof. dr hab. Tadeusz Cegielski, Jak "kultura kuchennych schodów" awansowała do rangi kultury europejskiej
14 października - Jan Wróbel, Wokół Grunwaldu. Rozważania na kanwie nowej książki słynnego historyka, nauczyciela i publicysty.
21 października - prof. dr hab. Michał Kopczyński, Od tradycyjnego do nowoczesnego rolnictwa.
28 października, prof. dr hab. Halina Manikowska, Procesy polsko-krzyżackie i ich historyczne konsekwencje.
23 września
Przypominamy, że rejestracji uczestników Olimpiady Historycznej dokonują ich nauczyciele wypełniając do 9 listopada 2020 formularz na stronie www.olimpiadahistoryczna.pl
8 września 2020
Starożytność: Genialny wódz i polityk czy awanturnik żądny władzy? Scharakteryzuj sylwetkę Aleksandra Macedońskiego i oceń rolę, jaką odegrał w dziejach starożytnego świata.
Średniowiecze: „Polska trzech Bolesławów” – porównaj i oceń politykę zagraniczną za panowania Bolesławów - Chrobrego, Śmiałego i Krzywoustego.
Nowożytność: Bezkrólewia i ich wpływ na kształtowanie się ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Historia XIX wieku: Porównaj proces zjednoczenia Niemiec i Włoch w XIX w.
Historia XX wieku: Wyjaśnij przyczyny i przedstaw skutki konfliktów zimnej wojny.
Historia parlamentaryzmu w Polsce: Porównaj kompetencje władzy wykonawczej w konstytucjach II Rzeczypospolitej.
Historia regionu: Rok 1918 i jego konsekwencje w Twoim regionie.
1 września 2020
W przyszłym tygodniu rozpoczynamy cotygodniowe spotkania dla Olimpijczyków, w środy o 17. Będą się one odbywały online. Każde spotkanie będzie się składało z wykładu, pytań do wykładowcy i bieżących komunikatów. Program spotkań na wrzesień:
9 września, dr hab. Piotr Laskowski, Echnaton; informacje wstępne o Olimpiadzie
16 września, prof. Stanisław Lenard, Jak przygotować się do Olimpiady?
23 września, dr hab. Jerzy Pysiak, Miłość w średniowieczu.
30 września, dr hab. Piotr Węcowski, Jak czytać źródła historyczne?
Aby uczestniczyć w spotkaniu - do czego zachęcamy wszystkich Olimpijczyków - należy się zarejestrować. Prosimy o maila na adres futurum@poczta.onet.pl z podaniem imienia i nazwiska uczestnika, nazwiska nauczyciela i nazwy szkoły. W odpowiedzi otrzymacie Państwo dane do logowania. Wstarczy kliknąć w link aby połączyć się o danej godzinie z grupą słuchaczy i wykładowcą za pomocą komunikatora zoom. Osoba raz zarejestrowana otrzyma link do wszystkich kolejnych spotkań, chyba że nie wyrazi na to zgody. Prosimy - w miarę możliwości - o uczestniczenie w zajęciach z włączoną kamerą i aktywność w czasie zadawania pytań. Nauczyciele i osoby zainteresowane historią, a nie przystępujące do Olimpiady są mile widziani.
31 sierpnia 2020
HARMONOGRAM XLVII OLIMPIADY HISTORYCZNEJ
ROK SZKOLNY 2020/2021
ETAP I – ELIMINACJE SZKOLNE |
|
Do 14 IX 2020 |
- zapoznanie uczniów z programem, regulaminem i terminarzem Olimpiady Historycznej |
Do 12 X 2020
|
- powołanie przez dyrektorów szkół Szkolnych lub Międzyszkolnych Komisji Olimpiady Historycznej |
Do 9 XI 2020 |
- przyjmowanie przez Komisje Szkolne i Międzyszkolne Olimpiady zakodowanych pisemnych prac badawczych, oświadczeń o samodzielnym ich napisaniu oraz podpisanych formularzy zgody na przetwarzanie danych osobowych |
10-17 XI 2020 |
- ocena pisemnych prac badawczych przez ekspertów Komisji Szkolnych i Międzyszkolnych |
23-25 XI 2020 |
- eliminacje ustne I etapu |
Do 30 XI 2020 |
- Komisje Szkolne przesyłają do właściwego Komitetu Okręgowego Olimpiady prace badawcze uczniów, oświadczenia o samodzielności pracy, protokoły z eliminacji wypełnione według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Olimpiady w zakładce FORMULARZE oraz podpisane formularze zgody na przetwarzanie danych osobowych |
Do 15 XII 2020 |
- podanie przez Komitety Okręgowe informacji o miejscu i terminie zawodów II etapu |
ETAP II – ELIMINACJE OKRĘGOWE |
|
Do 8 I 2021 |
- Komitet Główny informuje Komitety Okręgowe o rozdysponowaniu 49 miejsc wg procentowego algorytmu, uwzględniającego liczbę osób zakwalifikowanych do II etapu w poszczególnych okręgach |
9 I 2021 |
- eliminacje pisemne II etapu |
10-24 I 2021 |
- eliminacje ustne (maks. 2 dni wybrane przez Komitet Okręgowy) |
Do 31 I 2021 |
- Komitety Okręgowe dostarczają do Komitetu Głównego sprawozdania z eliminacji okręgowych wraz z pracami pisemnymi i ankietami uczniów zakwalifikowanych do finału |
Do 15 II 2021 |
- ogłoszenie przez Komitet Główny ostatecznych wyników kwalifikacji |
ETAP III – ELIMINACJE CENTRALNE |
|
8 IV 2021 |
- zakwaterowanie uczestników w miejscu organizacji zawodów III etapu |
9 IV 2021 |
- eliminacje pisemne |
10 IV 2021 |
- eliminacje ustne |
11 IV 2021 |
- uroczystość zakończenia eliminacji centralnych |
28 sierpnia 2020.
Czekamy na ogłoszenie przez Komitet Główny Olimpiady Historycznej terminarza i tematów prac pisemnych Olimpiady. Nastąpi to na początku września 2020. W pierwszym tygodniu września wysłane zostaną do szkół szczegółowe informacje drogą mailową i do nauczycieli za pomocą sms-ów. Zachęcamy do uważnej lektury regulaminu olimpiady oraz do wyboru lektur. Potrzebne informacje (regulamin i zestaw lektur) znajdziecie na oficjalnej stronie Olimpiady pod adresem http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/
W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, wykłady dla olimpijczyków będą się odbywały zdalnie, za pomocą komunikatora internetowego. W każdą środę, począwszy od 9 września, zapraszamy na wykład i dyskusję z historykami. Wstęp na spotkanie będą miały osoby, które wcześniej uzyskają kod dostępu dostępny po potwierdzeniu chęci uczestnictwa. Wkrótce szczegóły.
Wszelkie pytania dotyczące Olimpiady proszę kierować na adres mailowy futurum@poczta.onet.pl