Towarzystwo Miłośników Historii

w Warszawie
Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego

Komunikaty

Komunikat TMH: kwiecień-czerwiec 2024

            Ważnym wydarzeniem ostatnich tygodni było zebranie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego i Prezesów Oddziałów 21 marca 2024 godzina 12.00 w Sali J. Lelewela. Prezes PTH odczytał sprawozdanie za rok 2023, z którego wynika, że niemal wszystkie oddziały zanotowały niewielki spadek liczby członków, a wyjątkiem jest TMH.
W ubiegłym roku zrzeszaliśmy 236 miłośników historii, co dawało nam pod względem liczby członków nieduży wzrost (o 22 osoby) i miano drugiego po Wrocławiu ośrodka.

            Na tym samym zebraniu uczciliśmy jubileusz Henryka Rutkowskiego, który jest członkiem TMH od jesieni 1953 roku. Były liczne przemówienia i gratulacje. Dodajmy, że po obradach, TMH zorganizowało dla wszystkich chętnych wycieczkę do nowego budynku (cytadela) Muzeum Historii Polski. Uczestniczyło aż 26 osób. Przy tej okazji dziękujemy wicedyrektorowi MHP dr. Antoniemu Sobczakowi za kompetentne oprowadzanie po obiekcie
i za przedstawienie planów na kolejne lata.

            Pragniemy poinformować, że 9 marca odbył się finał V Olimpiady Historycznej Juniorów. Z okręgu Warszawskiego udział w wydarzeniu wzięło 9 uczestników. Wszyscy warszawscy uczniowie zostali laureatami, tym samym znaleźli się w pierwszej dwudziestce najlepszych młodych historyków. 13 kwietnia odbędzie się finał 50 Olimpiady Historycznej Szkół Ponadpodstawowych. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników.

            Najbliższe dni obfitują w wydarzenia. W sobotę 13 kwietnia o 8.15 w Radiu Kolor w cotygodniowej audycji TMH pt: „Stolica historii” wystąpi Sylwia Sochacka- dyrektorka ośrodka oświatowo-szkoleniowego Arkadia w Kazimierzu Dolnym. Pani dyrektor opowie o historii Arkadii i o związkach tego miejsca z TMH. W następne soboty wysłuchamy felietony historyczne Roberta Trzaski i Hanny Dzielińskiej.
Dodajmy, że o naszym programie radiowym działającym już od października 2022 roku, życzliwie napisał miesięcznik Mówią Wieki (numer marcowy- na stronie 31).

            W poniedziałek 15 kwietnia z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Andrzeja Wyczańskiego (prezesa TMH w latach 1970-1987), organizujemy wspominkowe spotkanie przy jego grobie. Oprócz naszych przedstawicieli: wiceprezesa TMH prof. Piotra Węcowskiego i dr. Tomasza Siewierskiego. W spotkaniu wezmą udział dawni uczniowie prof. A. Wyczańskiego ze środowiska białostockiego: prof. Cezary Kuklo i prof. Piotr Guzowski.Spotykamy się o godzinie 11.00 przy czwartej bramie Cmentarza Powązkowskiego (Stare Powązki).

            We wtorek 16 kwietnia o 17.00 zebranie Zarządu TMH.

            W czwartek 18 kwietnia o godzinie 14.00 zwiedzamy bezpłatnie Muzeum Warszawskiej Pragi i wystawę pt: „Prowobrzeżne”. Po ekspozycji oprowadzi nas autorka wystawy Jolanta Wiśniewska. Spotykamy się o godzinie 14.00 przed Muzeum, przy ul. Targowej 50/52.

Następne zwiedzanie przewidujemy w dn. 6 czerwca (czwartek) o 14.00, a naszym celem jest Muzeum Domków dla Lalek przy ul. Podwale 15. Tamtejsi kuratorzy opowiedzą jakie korzyści może mieć historyk, po zapoznaniu się z zabawkami z końca XIX w. i z początku XX w. Dokładniejsze informacje podamy na naszych stronach internetowych.

Prawdopodobnie 11 czerwca (wtorek) o g. 17.00 odbędzie się ostatnie przed wakacjami posiedzenie zarządu TMH. Przewidujemy omówienie spraw związanych z planowaniem w Warszawie we wrześniu 2025 r. Zjazdu Walnego Delegatów PTH. 

Przypominamy o XXI Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich, który dobędzie się w Białymstoku od 17 do 20 września br. Rozpoczęła się już rejestracja uczestników, a wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie zjazdowej : zjazdhistorykow.pl

            TMH przyjęło patronat nad konferencją historyczną pt: „Od Paryża do Paryża” z okazji Roku Olimpijczyków Polskich. Konferencja odbędzie się w Centrum Olimpijskim (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) i jest organizowana przez: Muzeum Sportu i Turystyki (MSiT), Polski Komitet Olimpijski i IPN w dniach 6-7 maja. Wstęp wolny. Przewidywane są wystąpienia aż 44 historyków. Szczegóły na stronach MSiT.

Prezes TMH

Robert Gawkowski


 

Komunikat TMH marzec-kwiecień 2024

 

W tym roku Zarząd TMH obradował już trzykrotnie. 30 stycznia przyjęto sprawozdanie budżetowe za ubiegły rok. 20 lutego zaś odbyło się nadzwyczajne zebranie zarządu TMH poświęcone tylko jednemu zagadnieniu – sprawie „Przeglądu Historycznego”, a gościem zebrania był red. nacz. „Przeglądu …” prof. Marek Janicki. Następne zebranie odbyło się 5 marca i poświęcone zostało głównie wyborom kandydatów do odznaczenia PRO HISTORIA oraz sprawom finansowym

Dnia 21 II obradowało Jury konkursu imienia profesora Jerzego Michalskiego na najlepszą recenzję naukową z zakresu historii opublikowaną w polskim czasopiśmie naukowym. Konkurs organizowany jest  wspólnie przez IH PAN, PTH i TMH. W tym roku naszą organizację reprezentował prof. Andrzej Rachuba. Zwycięzcą jedenastej edycji (2022-2023) konkursu został Wojciech Kordyzon. Wyróżniona recenzja książki Drew B. Thomas, The Industry of Evangelism. Printing for the Reformation in Martin Luther’s Wittenberg, Leiden 2022, Brill (Library of the Written Word – The Handpress World, vol. 96), opublikowana została na łamach „Odrodzenia i Reformacji w Polsce”, LXVI, 2022.

W imieniu organizatorów informujemy, iż działa już strona XXI Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich: zjazdhistorykow.pl . Zjazd odbędzie się w dniach 17-20 września 2024 r. w Białymstoku. O zjeździe tym będą rozmowy w trakcie zebrania Zarządu Głównego PTH i Prezesów Oddziałów 21 marca 2024 godzina 12.00 w Sali J. Lelewela. Dodajmy, że w czasie tego zebrania głos zabiorą prezes TMH Robert Gawkowski oraz Hanna Dzielińska. Oboje omówią wstępne założenia Zjazdu Walnego Delegatów PTH, który odbędzie się we wrześniu 2025 roku. TMH będzie gospodarzem zjazdu i już teraz poinformujmy, że główne obrady odbędą się w Sali Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Dnia 21 marca o g. 16.00 zapraszamy wszystkich członków TMH do bezpłatnego zwiedzania nowo otwartej siedziby Muzeum Historii Polski ( https://muzhp.pl/ ) znajdującej się w dzielnicy Żoliborz w Warszawie
(ul. Gwardii 1, 01-538) . Do naszej wycieczki zaproszeni zostali też goście zebrania Zarządu Głównego PTH i Prezesów Oddziałów. Osoby zainteresowane prosimy o wstępną informację o udziale w tym wydarzeniu pod telefonem sekretariatu TMH: 22 8316314

W następnym miesiącu, 18 kwietnia (w czwartek) zwiedzamy bezpłatnie Muzeum Warszawskiej Pragi i wystawę pt: „Prawobrzeżne”. Po ekspozycji oprowadzi nas autorka wystawy Jolanta Wiśniewska. Spotykamy się o godzinie 14.00 przed Muzeum, przy ul. Targowej 50/52.

Zgodnie z zapowiedziami, co tydzień nadawane są nasze audycje w Radio Kolor pt: Stolica Historii. Prezentują członkowie TMH w Warszawie. Audycje nadawane są w każdą sobotę o 8.15, ale zawsze można je odsłuchiwać w podcastach Radia Kolor, a przeczytać w serwisie Warszawa.pl. Ostatnio występowali: prof. A.Karpiński (17 II – o burmistrzu powietrznym dawnej Warszawy Łukaszu Drewno), dr K. Potrzuski (24 II – o zabytkowym kampusie bielańskiej AWF), prof. W. Iwańczak (2 III –o spaleniu Jana Husa). W najbliższych dniach wystąpią: P. Banasiak (9 III - o nietypowym malarzu Marianie Grużewskim) i dr hab. R. Gawkowski (16 III- o przedwojennych prawach jazdy na rowery).

Na prośbę Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego przypominamy, że istnieje możliwość przekazania odpisu 1,5% podatku na rzecz PTH. Wystarczy w odpowiedniej rubryce rozliczenia podatku wpisać numer KRS Towarzystwa 0000100740. Środki pozyskane w ten sposób są w całości przeznaczone na potrzeby oddziałów PTH.

Następny komunikat TMH wyślemy już po świętach wielkanocnych, a zatem …. Wszystkiego Najlepszego i smacznego jajka!

 

Prezes TMH

Robert Gawkowski


 

Komunikat TMH styczeń- luty 2024

                 W ostatnim miesiącu 2023 roku z udziałem TMH odbyło się kilka ważnych imprez. 5 grudnia współorganizowaliśmy w sali Biblioteki Publicznej na ul. Koszykowej uroczystość wręczenia varsavianów w konkursie im. Hanny Szwankowskiej. Dziewięcioosobowe jury pod przewodnictwem wiceprezesa TMH prof. Andrzeja Karpińskiego wręczyło dyplomy następującym autorom.

1. Bukowiecki Łukasz, Muzea-preteksty : niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2021

2. Dokumenty odrodzonego Uniwersytetu Warszawskiego z lat 1915–1919, Opracowanie Tadeusz P. Rutkowski. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2022.

3. Kaliński Dariusz, Twierdza Warszawa: pierwsza wielka bitwa miejska II wojny światowej. Kraków, Znak Horyzont, 2022.

4. Luniak Maciej, Przed odlotem : o sobie i przyrodzie miasta. Multico Oficyna Wydawnicza; Urząd Dzielnicy Bielany, 2022.

5. Monumenta Hofbaueriana: acta quae ad vitam S. Clementis Hofbauer referuntur: Catalogus Bibliothecae Benonitorum in Varsovia. Fasc. 19. Opracowali: Paulina Dąbrosz-Drewnowska, Łukasz Mulak, Kazimierz Piotrowski. Provincia Varsoviensis Congregationis Sanctissimi Redemptoris ; Kraków : Wydawnictwo "HOMO DEI", 2022.

6. Potrzuski Kamil, Infrastruktura sportowa międzywojennej Warszawy. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2023.

7. Studniarek Michał, Robinsonowie: ludzie ukrywający się w gruzach Warszawy po upadku powstania w 1944 roku. Instytut Historii PAN, 2022.

Podczas uroczystości w imieniu TMH wręczono specjalny dyplom
i nagrodę kierowniczce działu Varsavianów Joannie Jaszek-Bieleckiej, za coroczne znakomite przygotowanie do pracy jury w konkursie im. Hanny Szwankowskiej.
Z radością konstatujemy, że uroczystość cieszyła się sporym zainteresowaniem
a dyskusje autorów i wydawców były niezwykle ciekawe.

12 grudnia odbyło się zebranie zarządu TMH na którym wybiegaliśmy
w przyszłość aż do 2025 roku. Przypomnijmy, że gospodarzem Walnego Zjazdu Delegatów PTH we wrześniu 2025 roku będzie Warszawa. Na przewodniczącego komitetu organizacyjnego wybrano dr hab. Roberta Gawkowskiego, oraz kilka osób pośród członków Zarządu TMH. Skład całego komitetu R. Gawkowski przedstawi do akceptacji zarządu do marca 2024 roku.

Tego samego dnia, wieczorem odbyło się w naszej siedzibie przy Rynku Starego Miasta 29/31 doroczne spotkanie opłatkowe członków TMH oraz przedstawicieli związkowych Solidarności IH PAN. Frekwencja mile zaskoczyła Nas i sala Kościuszkowska ledwie wszystkich pomieściła. Następne zebranie zarządu TMH odbędzie się 30 stycznia o 17.00.

Nasza współpraca z Radiem Kolor wciąż trwa. Przypomnijmy, że od
15 miesięcy nadajemy w każdą sobotę o 8.15 audycję „Stolica Historii. Prezentują członkowie TMH w Warszawie”. Można ją także odsłuchać, przeczytać oraz obejrzeć ilustracje, w serwisie Warszawa.pl. W ostatnią sobotę starego roku o sławnym chiromancie sprzed wojny Szyllerze Szkolniku mówił Piotr Banasiak. R. Gawkowski 6 stycznia opowie o znanym rzeźbiarzu Auguście Zamoyskim i jego rowerowej podróży z 1925 roku z Paryża do Zakopanego. W połowie stycznia mają też wystąpić: prof. Andrzej Karpiński i Marta Marek, a w lutym Maria Weronika Kmoch, Marek Mańk i prof. Marek Kornat.

Informujemy także, że w początkach marca planujemy wskrzesić akcję zwiedzania historycznych wystaw przez członków TMH (wstęp bezpłatny). Planujemy wizytę (data jeszcze ustalana) w Muzeum Pragi (wystawa pt: Prawobrzeżne), a miesiąc później Muzeum Domków dla Lalek i Zabawek. W obu przypadkach oprowadzą nas kuratorki wystaw. Taka akcja była już organizowana przez TMH kilkanaście lat temu i swego czasu cieszyła się sporym powodzeniem.

Olimpiada historyczna realizowana wspólnie przez PTH i TMH weszła już w II etap okręgowy. Korzystając z gościny w XLI LO im. J. Lelewela w tamtejszej sali odbędzie się
13 stycznia etap pisemny, zaś 27 stycznia w siedzibie TMH będzie etap ustnych egzaminów. Finał w kwietniu.

Jury konkursu na najlepsze recenzje o Nagrodę im. prof. Jerzego Michalskiego (organizowane przez PTH, TMH i IH PAN), zbierze się 15 lutego. Sekretarz jury dr Marta Kuc-Czerep informuje, że w tym roku zgłosiło się więcej prac niż w poprzedniej edycji. Wyniki podamy w następnym komunikacie.

Według obliczeń skarbnika TMH członków naszego Towarzystwa jest ponad 250! Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 r. przed Walnym Zjazdem PTH w Zielonej Górze członków TMH było 214. Wzrost liczby członków cieszy, ale przy tej okazji delikatnie przypominamy o płaceniu składek.

Na prośbę Zarząd Głównego PTH przypominam, że Polskie Towarzystwo Historyczne jest organizacją pożytku publicznego, dzięki czemu mogą Państwo przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniu rocznym PIT. Dzięki zeszłorocznym darowizną, PTH mogło odkupić czasopismo „Wiadomości Historyczne” i kontynuować jego wydawanie w formie elektronicznej.

 

Sekretariat TMH (Rynek Starego Miasta 29/31) czynny tak jak w roku ubiegłym: poniedziałek i środa w godzinach 10.00-15.00

Z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku

Prezes TMH Robert Gawkowski

 

 

Komunikat TMH listopad-grudzień 2023

 

W dniu 7 XI odbyło się kolejne zebranie zarządu TMH na którym uzgodniono kilka istotnych spraw. Z radością informujemy, że Towarzystwo dofinansuje książkę poświęconą prof. Zbigniewowi Wójcikowi. Wesprze też akcję powołania konkursu im. Antoniego Mączaka na najlepszą popularyzację historii. Z satysfakcją przyjęto zakończenie prac nad inauguracyjnym numerem „Rocznika Warszawskiego”. Zarządowa Komisja ds. strony internetowej zapowiedziała zaś rychłe finalizowanie umowy z firmą odpowiedzialną za stworzenie nowej strony internetowej TMH. Następne posiedzenie 12 XII o godz. 16.30.

 

W najbliższych tygodniach odbędą się następujące imprezy TMH:

 

22 listopada. Zebranie jury konkursu varsavianów im. Hanny Szwankowskiej, na którym wybrane zostaną nagrodzone książki.

Uroczyste wręczenie nagród przewidujemy 5 grudnia o 17.00 w sali Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy (ul. Koszykowa 26/28). Zapraszamy wszystkich chętnych.

 

Przypominamy, że na wykłady odbywające się w ramach Olimpiady Historycznej dla członków TMH jest wstęp wolny. Oto terminarz najbliższych wykładów:

15 listopada, środa, g. 17.00, dr Tytus Izdebski, Władysław Gomułka – czy i jak ocenić?

22 listopada, środa, g. 17.00,  dr hab. prof. CC, Tomasz Stryjek, Najważniejsze spory historyczne w Polsce ostatnich lat

29 listopada, środa, g. 17.00, prof. dr hab. Dariusz Stola, Zagłada jako cześć historii Polski

6 grudnia, środa, g. 17.00, dr. hab. prof. ucz., Tomasz Nałęcz, Rok 1905. Zakurzona historia?

13 grudnia, środa, g. 17.30 , prof. dr hab. Andrzej Friszke, Co dziś wiemy o wprowadzeniu stanu wojennego?

20 grudnia, środa, g. 17.00, dr hab. prof. UwB, Daniel Boćkowski, Historia najnowsza to też historia

W listopadzie w każdą sobotę o godz. 17.15 w Radiu Kolor jest nadawana nasza krótka audycja pt: „Stolica historii. Prezentuje TMH w Warszawie”. Do tej pory wyemitowano już XLVI odcinków.W odcinku XLVII dnia11 XI możemy wysłuchać opowieści o Krzysztofie Kolumbie autorstwa prof. Wojciecha Iwańczaka.18 XI dr Adam Tyszkiewicz opowie o historii i architekturze starej Biblioteki UW, a 25 XI kustosz Piotr Banasiak w odcinku XLIX przedstawi meandry życia Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, autora znanej powstańczej piosenki „Warszawskie dzieci …”. Wielkimi krokami zbliża się więc jubileuszowy L odcinek i zapowiadamy szczególny występ: prezesa PTH prof. Krzysztofa Mikulskiego, który zdradzi nam sekrety z życia Mikołaja Kopernika.

 

Tradycyjnie przed świętami zapraszamy członków TMH do przybycia do naszej siedziby na Wigilię TMH. Początek 12 grudnia o godz. 18.00 w Sali Kościuszkowskiej. Dla przybyłych przewidujemy miłą niespodziankę.

 

 

 

Prezes TMH

Robert Gawkowski

 

 


 

Komunikat TMH wrzesień – październik 2023

 

Informujemy, że w TMH wraca po wakacjach do normalnej działalności. Sekretariat jest już czynny, tak jak zwykle w poniedziałek i środę od 10.00-15.00.

 

Dnia 12 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie zarządu TMH. Wśród omawianych spraw, znalazł się też punkt o planowanym za dwa lata Zjeździe Walnym Delegatów PTH. Przypomnijmy, że gospodarzem zjazdu jest Warszawa i to na barkach TMH spoczywać będzie organizacja tego wydarzenia. Zarząd TMH postanowił jeszcze w tym roku zaprosić na swe posiedzenie prezesa PTH prof. Krzysztofa Mikulskiego, aby przedyskutować szczegóły zjazdu.

Następne posiedzenie zarządu TMH odbędzie się 7 listopada.

 

Po wakacyjnej przerwie wraca też na antenę Radia Kolor nasz program „Stolica historii. Prezentuje TMH w Warszawie”. Audycje (4 minutowe felietony) będą nadawane w każdą sobotę o godzinie 17.15. Już 23 września o życiu codziennym w powstaniu warszawskim opowie Agnieszka Cubała. Tydzień później o polskim projekcie resocjalizacji więźniów z czasów II RP, mówić będzie Robert Gawkowski. W następnych programach wystąpi red. Stefan Szczepłek (Falenica w powojennych latach) i Piotr Banasiak z opowieścią o losie autora znanego powstańczego szlagieru.

 

Dnia 6 września już ruszyły wykłady przygotowujące do olimpiady historycznej. Przypomnijmy, że głównym ich adresatem jest młodzież szkolna, ale na wykłady mają też prawo przyjść członkowie TMH. Oto rozkład zajęć:

13 września, środa, g. 17.00, dr hab. prof. UW, Jarosław Czubaty, Polacy na Haiti

20 września, środa, g. 17.00, dr hab. prof. UW, Piotr Węcowski, Źródła historyczne; powitanie uczestników Olimpiady i ich nauczycieli w Okręgu Warszawa I

27 września, środa, g. 17.00, dr hab. Aneta Pieniadz, Kształtowanie średniowiecznej Europy

4 października, środa, g. 17.00, prof. dr hab. Michał Kopczyński, Historia opowiadana przez ceremonie

11 października, środa, g. 17.00, dr hab. prof. IH PAN, Katarzyna Sierakowska, I wojna światowa z perspektywy kobiet

18 października, środa, g. 17.00, dr Roman Żuchowicz, Palenie książek to wynalazek starożytności

25 października, środa, g. 17.00, prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki, Wokół bilansu II Rzeczypospolitej na kanwie książki „Odzyskany śmietnik …”

 

Pod koniec października planujemy spotkanie z nowoprzyjętymi (od stycznia 2023 r.) członkami TMH. Oprowadzimy ich po kamienicy św. Anny i opowiemy o działalności naszego towarzystwa. O terminie spotkania powiadomimy zainteresowanych mailowo w drugiej poł. października.

W imieniu skarbnika i pani księgowej apelujemy o wpłacanie składek. Przypominamy, że od kilku lat składka roczna ciągle wynosi 50 zł, a dla emerytów, rencistów i studentów 25 zł.

 

Prezes TMH

Robert Gawkowski

                   

 


 

Komunikat TMH lipiec-sierpień 2023

 

29 czerwca odbyło się ostatnie posiedzenie zarządu TMH przed przerwą wakacyjną. Następne zebranie odbędzie się 12 września 2023 r. wtedy też zostanie wysłany następny komunikat. Jednocześnie zarząd zawiadamia, że w pierwszej poł. sierpnia jest przewidywane spotkanie prezydium TMH w ewentualnych pilnych sprawach. Sekretariat TMH będzie czynny tak jak zawsze: poniedziałek i środa godz. 10.00-15.00, za wyjątkiem 14-30 sierpnia, kiedy to udajemy się na zasłużony wypoczynek.

Nadchodzący okres wakacyjny, prowokuje do pewnych podsumowań. A zatem od czerwca ubiegłego roku odbyło się 9 zebrań zarządu. Na każdym z nich była zadowalająca frekwencja i ani razu nie było kłopotów z kworum. Niekiedy bywało, że zebrania trwały bardzo długo, najdłużej 14 lutego: 2 godziny 50 minut. Najkrótsze zaś było posiedzenie ostatnie z 29 czerwca: tylko 65 minut.

Prezydium, zgodnie z założeniem, zbierało się tylko w sprawach nagłych. Prezydium TMH obradowało 5 razy (z czego 2 w trybie on-line). Pierwszy raz zebrało się 7 października, a ostatni raz 30 czerwca.

1 lipca była emitowana w Radiu Kolor ostatnia przed wakacjami audycja: „Stolica Historii. Prezentuje Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie”. Przypomnijmy, że od 8 października 2022 r. dzięki uprzejmości Radia Kolor nasza 4 minutowa audycja w była nadawana w każdą sobotę o g. 15.15. „Stolica Historii” cieszyła się popularnością, a gościło w niej 20 historyków z TMH (niektórzy występowali po kilka razy) i łącznie wyemitowano 39 odcinków. Powracamy na antenę dopiero we wrześniu.

Audycja „Stolica Historii” jest każdorazowo uwieczniana w formie pisemnej, wzbogaconej zdjęciami, w serwisie Warszawa.pl. Naszym partnerom tj. Radiu Kolor i serwisowi Warszawa.pl, bardzo dziękujemy i liczymy na dalszą tak miłą współpracę.

Od października 2022 r. do czerwca 2023 TMH współpracowało Urzędem m.st. Warszawy dzielnicy Bemowo w organizowaniu wykładów Akademii Bemowskiego Seniora. Przed nami drugi rok współpracy, w związku z czym TMH, latem podpisze z urzędem stosowną umowę.

Być może po wakacjach będzie już realizowana nowa strona internetowa TMH. Pracowała nad tym nasza komisja wyłoniona na posiedzeniu zarządu w kwietniu br. a wnioski z tej pracy przedstawiono na ostatnim posiedzeniu.

Latem br. z inicjatywy prof. M. Drozdowskiego skompletujemy materiały do książki wspomnieniowej o naszej zasłużonej członkini Hannie Szwankowskiej (1919-2012). Książka powinna się ukazać w roku następnym.

Pod koniec sierpnia, zapowiadamy wykład Agnieszki Cubały otwarty dla wszystkich, na temat powstańczej służby Pomocy Żołnierzowi czyli popularnym „peżetkom”. Dokładny termin podamy za dwa tygodnie na stronie TMH.

 

Członkom TMH życzę miłych wakacji, dużo wolnego czasu i pożytecznych lektur wielu ciekawych książek historycznych

 

Prezes TMH

Robert Gawkowski

 

                       


 

Komunikat TMH maj-czerwiec

 

19 kwietnia w naszej siedzibie, w cieniu nadchodzącej konferencji o powstaniu styczniowym w Kazimierzu Dolnym, odbyło się spotkanie załozycielskie Koła Miłośników Historii Sportu i Turystyki przy TMH. Koło tworzy 12 członków TMH. Przewodniczącym Koła wybrano red. Stefana Szczepłka, wiceprzewodniczącym
dr. Jerzego Chełmeckiego a sekretarzem Martę Marek. Życzymy pomyślnej działalności!

21-22 kwietnia – w naszej inicjatywy w „Arkadii” w Kazimierzu Dolnym oraz
w Muzeum Czartoryskich w Puławach odbyła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja historyczna pt: Powstanie Styczniowe - przebieg, bohaterowie
i tradycja
. W imprezie organizowanej przez TMH przy współudziale Muzeum Czartoryskich oraz IH UMCS Lublin wzięło udział 22 prelegentów (w tym 9
z TMH). Delegacje naszego Towarzystwa złożyły kwiaty przed tablicą pamiątkową w Puławach oraz na grobach powstańców w Kazimierzu. Szczególnie interesujące
i inspirujące były dyskusje nad wygłoszonymi referatami. Na koniec, zgodnie z planem byliśmy jako goście honorowi na otwarciu wystawy w Muzeum Czartoryskich
pt: „Pamięci powstańców 1863”.

Na konferencję przyjechało 21 członków TMH. W ich imieniu oraz swoim pragnę podziękować za znakomitą współpracę Dyrektor Muzeum Czartoryskich pani Honoracie Mielniczenko, przedstawicielowi IH UMCS Lublin panu prof. Piotrowi Bednarzowi oraz Dyrektor OOS „Arkadia” w Kazimierzu Dolnym pani Sylwii Sochackiej.

Po konferencji uzgodniliśmy, że referaty będą publikowane w lubelskim periodyku „Res Historica”.

10 maja – odbyło się spotkanie redakcji i władz TMH z kierownictwem IH PAN w sprawie wspólnego wydawania Rocznika Warszawskiego. Według wspólnej zapowiedzi można się spodziewać, że pierwszy numer odnowionego rocznika wyjdzie pod koniec 2023 roku.

13 maja – o 15.15 emisja w Radiu Kolor XXXII odcinka naszego stałego programu „Stolica Historii”. W tym odcinku wystąpi niżej podpisany, który opowie
o pochodzeniu nazw niektórych dzielnic i osiedli Warszawy (Okęcie, Włochy, Raków). Tydzień później Piotr Banasiak omówi dozwolone przez okupanta turnieje bokserskie z 1943 roku, zaś 27 maja gościem programu będzie Agnieszka Cubała.

16 maja – zebranie zarządu TMH

1 czerwca – odbędzie się ostatni wykładw tym roku akademickim dla Akademii Bemowskiego Seniora. Przypomnijmy, że na mocy porozumienia z Urzędem Dzielnicy Warszawa-Bemowo, wykłady historyczne prowadzone są przez historyków z TMH. Ten ostatni poprowadzi prof. Andrzej Friszke. Wykład
o godzinie 12.00 na temat przełomu politycznego w Polsce w 1989 roku, odbędzie się w Sali Bemowskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201.
Wstęp dla członków TMH jest wolny.

15 czerwca o godz. 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) odbędzie się otwarcie wystawy historycznej pt: „Dookoła na dwa koła”. Ekspozycja o historii turystyki rowerowej połączona będzie z promocją wydanego pamiętnika cyklisty z 1897 roku. Impreza, z inicjatywy nowozałożonego Koła Miłośników Historii Sportu iTurystyki objęta jest patronatem TMH. Wstęp wolny.

                                                 

 


 

Komunikat TMH, kwiecień 2023

 

           9 marca. Rozdanie nagród im. Hanny Szwankowskiej, tzw. Varsavianów – corocznego konkursu TMH i Biblioteki Warszawskiej na Koszykowej. Nagrodzonych zostało aż 12 pozycji (pełna lista na stronie Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy). Uroczystość prowadził wiceprezes TMH Andrzej Karpiński, a serdeczny list od rodziny patronki konkursu do organizatorów przeczytał prezes TMH Robert Gawkowski.
Przy tej okazji, na ręce p. Joanny Jaszek-Bieleckiej ślemy serdeczne podziękowania dla bibliotekarzy z działu Varsavianów za znakomitą współpracę.

 

          Tego samego dnia, tj. 9 marca w Sali Bemowskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201 odbył się pierwszy z wiosennych wykładów przeprowadzony przez TMH wspólnie z Akademią Bemowskiego Seniora. Prelegentką była Hanna Dzielińska. Planujemy, by cykl ten został zakończony 4 czerwca wykładem
prof. Andrzeja Friszke. Szczegóły podamy w następnym komunikacie.

 

           15 marca w naszej siedzibie oraz w Sali Lelewelowskiej odbyło się zebranie prezesów poszczególnych oddziałów PTH z Zarządem Głównym PTH.
Ze strony TMH byli obecni: Maria Koczerska, Robert Gawkowski, Piotr Węcowski, Wojciech Iwańczak, Henryk Rutkowski.
Na zebraniu oficjalnie poinformowano, że Warszawa będzie gospodarzem Walnego Zjazdu Delegatów PTH we wrześniu 2025 roku.
Wręczono nagrodę konkursu im. Prof. Jerzego Michalskiego oraz dyplomy honorowego członkostwa m.in. dla Wojciecha Iwańczaka.

 

            28 i 29 marca Maria Weronika Kmoch, wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, w Sali Kościuszkowskiej zorganizowała spotkanie, którego celem było szkolenie z edytowania Wikipedii.

 

            Już od pół roku, w każdą sobotę wspólnie z Radiem Kolor realizujemy audycję „Stolica historii. Prezentują członkowie TMH”. 25 marca w XXV odcinku wystąpił Tomasz Paciorek, a tydzień później Hanna Dzielińska.

            8 kwietnia o 15.15 w świątecznym wydaniu tej audycji życzenia wielkanocne od TMH dla słuchaczy przekaże Agnieszka Cubała. Wszystkie podkasty są do odsłuchania na stronie Radia Kolor (https://radiokolor.pl/podcasty?grupa=44), i do przeczytania w serwisie Warszawa.pl (https://www.warszawa.pl/wiosna-a-d-1945-na-uniwersytecie-warszawskim).

 

            4 kwietnia o 17.00 odbędzie się zebranie zarządu TMH na którym skarbnik Michał Gochna oraz księgowa Bogusława Chmielewska przedstawia sprawozdanie finansowe za rok 2022

 

           5 kwietnia o 17.00 odbędzie się otwarte spotkanie organizowane w Muzeum Niepodległości (al. Solidarności 62) na temat dwutomowego „Archiwum Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa (1920-21)” pod red. Mariana M. Drozdowskiego.
Na tym wydarzeniu zostanie wręczony prof. Drozdowskiemu dyplom honorowego członka PTH (załącznik nr 1.)

 

             6 kwietnia - Z przykrością zawiadamiamy, że wykład Agnieszki Cubały w Akademii Bemowskiego Seniora pt. Tradycje wielkanocne na Mazowszu (z uwzględnieniem okresu II wojny światowej) z przyczyn losowych został odwołany.

             18 kwietnia – w siedzibie TMH odbędzie się robocze spotkanie komisji TMH (w składzie: Marta Kuc-Czerep, Maksymilian Sas, Michał Gochna) w sprawie rewitalizacji strony internetowej naszego Towarzystwa.

 

            19 kwietnia 17.00 w Sali Kościuszkowskiej odbędzie się spotkanie założycielskie nowej sekcji TMH: Sekcja Historyków Sportu i Turystyki.

 

            21-22 kwietnia w Kazimierzu Dolnym („Arkadia”) i w Puławach odbędzie
się zapowiadana już międzynarodowa konferencja naukowa pt: Powstanie Styczniowe - przebieg, bohaterowie i tradycja. W imprezie organizowanej przez TMH przy współudziale Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz IH UMCS Lublin weźmie udział 22 prelegentów. Oprócz tego do Kazimierza i Puław wyjedzie ok. 20 osobowa delegacja TMH, która wraz z wykładowcami weźmie udział w otwarciu wystawy w puławskim Muzeum Czartoryskich o powstaniu styczniowym
oraz w uroczystościach złożenia wieńców. Spis wykładów podajemy w załączniku (załącznik 2).

 

            Ukazał się CXIII tom „Przeglądu Historycznego”, którego kilka gratisowych egzemplarzy można otrzymać w sekretariacie TMH. W końcu marca podpisaliśmy też porozumienie o współpracy z „Mówią Wieki”. W kolejnym wiosennym numerze tego czasopisma, zamieszczony będzie artykuł o historii TMH.

 

Wszystkim członkom TMH życzymy pogodnych świąt!

 

Prezes TMH

Robert Gawkowski

 

 

 

 

 


 

Komunikat TMH, luty-marzec 2023.

 

14 II odbyło się posiedzenie zarządu TMH, które pod pewnymi względami było rekordowe. Trwało niemal 3 godziny i przyjęto do TMH aż 11 nowych członków. Oprócz spraw bieżących uchwalono powołanie komisji zarządowej ds. strony internetowej (w składzie: dr Marta Kuc-Czerep, Maksymilian Sas, Michał Gochna).

 

W lutym zakończył się konkurs na najlepszą recenzję im. Prof. Jerzego Michalskiego. Jury złożone z prezesów TMH, PTH, dyrektora IH PAN oraz sekretarz jury dr Doroty Dukwicz wyłoniło laureata, którym został Szymon Wieczorek za recenzję pt: Sine cura et studio. Nad nowym wydaniem Cudów św. Szymona z Lipnicy (Miracula beati patris Simonis Lypnycensis [1482–1520], opublikowany na łamach "Przeglądu Historycznego", CXII, 2021, z. 3.

Wręczenie nagrody na marcowym zebraniu Zarządu PTH z Prezesami Oddziałów.

 

9. marca o g. 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej 26/28 odbędzie się uroczyste rozdanie nagród konkursu Varsaviana im. Hanny Szwankowskiej. Konkurs organizowany jest od lat siedemdziesiątych przez TMH i Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy. Wydarzenie poprowadzi przewodniczący jury i wiceprezes TMH prof. Andrzej Karpiński. Wstęp wolny. (załącznik nr. 1)

 

W wyniku porozumienia między TMH a Urzędem Dzielnicowym Warszawa-Bemowo, w Sali Bemowskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201, odbędą się wykłady Akademii Bemowskiego Seniora, które prowadzić będą członkowie TMH:

Hanna Dzielińska 9 III (czwartek) o godz. 11.00 i 13.00, wykład pt. Warszawiacy na lodzie czyli sporty w dawnej Warszawie.

Agnieszka Cubała 06 IV (czwartek) o godz. 11.00 i 13.00 wykład pt. Tradycje wielkanocne na Mazowszu (z uwzględnieniem okresu II wojny światowej).

Dla członków TMH wstęp na wykłady jest wolny.

 

W najbliższym czasie w naszym programie „Stolica Historii. Prezentuje TMH w Warszawie” emitowanym przez Radio Kolor w każdą sobotę o 15.15 wystąpią prof. Sławomir Górzyński ( 25 II, pt: Warszawiacy na Pere Lachaise) oraz Maria Weronika Kmoch (4 III, pt: Okęcki kościół wędrowniczek)

 

W dniach 28–29 marca (wtorek i środa) w godzinach 17.00–20.00 w  Sali im. Tadeusza Kościuszki IH PAN (Rynek Starego Miasta 29/31) odbędą się warsztaty z edytowania Wikipedii dla chętnych z grona członków i członkiń TMH. Następnie skupimy się na pisaniu nowych haseł i uzupełnianiu istniejących, a dotyczących kobiet aktywnych w TMH dawniej i współcześnie, zasługujących na wpis w encyklopedii. Zapewniamy materiały szkoleniowe, wsparcie wikipedystów i wikipedystek oraz literaturę do haseł. Projekt poprowadzi Maria Weronika Kmoch, członkini TMH i wikipedystka. (załącznik nr 2).

 

W dniach 21-22 kwietnia odbędzie się w Kazimierzu w naszym ośrodku oświatowo-szkoleniowy  Arkadia, konferencja pt: Powstanie Styczniowe - przebieg, bohaterowie i tradycja. Przypominamy, że wydarzenie to jest organizowane przy współpracy Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Instytutem Historii UMCS. Z radością informujemy, że do dziś wpłynęło do nas 15 zgłoszeń od wykładowców chętnych do wystąpienia (w tym także z Litwy, Białorusi i Ukrainy). Członków TMH, którzy wyrażają chęć przybycia na konferencję, prosimy o kontakt z sekretariatem. Zgłoszenia będą przyjmowane do15 III. Planujemy wynajęcie busa, który wyruszy z Dziedzińca UW 21 IV(w piątek o 7.30. Powrót wieczorem następnego dnia. Kierownikiem grupy podróżującej busem będzie Hanna Dzielińska. (załącznik nr 3)

 

Informujemy, że najbliższe zebranie zarządu TMH odbędzie się 4 IV o 17.00. Członkom zarządu przypominamy, że na wniosek wiceprezesa TMH prof. Piotra Węcowskiego będziemy wybierać Komitet ds. Organizacji Zjazdu Delegatów PTH w 2025 roku.

 

 

 


 

Komunikat TMH, styczeń-luty 2023.

 

W ubiegłym miesiącu:

Miło nam zakomunikować, że od władz PTH otrzymaliśmy zgodę na przeprowadzenie w Warszawie Zjazdu Delegatów PTH jesienią 2025 roku. Jest jeszcze sporo czasu, ale już trzeba o tym myśleć. Przypominamy, że podczas zjazdu, chcemy uroczyście zainaugurować obchody 125 rocznicy powstania Towarzystwa Miłośników Historii.

 

W grudniu także szczęśliwie odbyły się wszystkie zaplanowane przez TMH wydarzenia (Konferencja o Prezydentach na uchodźstwie, Debata o historii Futbolu Warszawy  Mazowsza, Spotkanie Wigilijne z K.Z. Solidarności PAN). Już wkrótce TMH wspólnie z Fundacją Pomocy Polakom na Wschodzie, rozpocznie pracę nad wydaniem materiału pokonferencyjnego pt: „Rola prezydentów na uchodźstwie w dziejach Polski”.

 

W styczniu i lutym nie planujemy imprez otwartych, choć to nie oznacza, że TMH zmniejszy swą aktywność.

19 stycznia w bibliotece na ul. Koszykowej odbędzie się zebranie jury konkursu Varsavianów im. Hanny Szwankowskiej (od kilkudziesięciu lat organizowanych wspólnie z Biblioteką m.st. Warszawy). Uroczyste rozdanie nagród planujemy na wiosnę. Przewodniczącym jury jest wiceprezes TMH, prof. Andrzej Karpiński.

Pod koniec stycznia (jeszcze nie znamy daty) będzie organizowane spotkanie kapituły nagród im. prof. Stanisława Herbsta na najlepsze prace magisterskie. Kapituła najprawdopodobniej ogłosi przedłużenie konkursu do końca marca. Konkurs ten organizujemy wspólnie z PTH od 1973 roku. W 2023 roku planujemy uroczyste wręczenie nagród w dniach poprzedzających 50 rocznicę śmierci patrona (druga połowa czerwca 2023 roku). Sekretarzem konkursu jest dr Tomasz Siewierski.

2 lutego jury konkursu im. Prof. Jerzego Michalskiego (konkurs organizowany od 2013 roku wspólnie z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk), zadecyduje o nagrodach na najlepsze recenzje. Sekretarzem konkursu jest dr Dorota Dukwicz.

 

Nasza cotygodniowe, 3-minutowe miniatury radiowe w Radiu Kolor pod tytułem: „Stolica Historii. Prezentuje Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie” miały już 14 odcinków. Nadawane są w każdą sobotę o 15.15. Dzień po emisji portal warszawa.pl publikuje felieton w całości dodając ilustracje i życiorys autora. W najbliższych styczniowych dniach wystąpią: dr Paweł Weszpiński (14 I), Hanna Dzielińska (21 I) i prof. Zofia Chyra- Rolicz (28 I).

Zachęceni udaną współpracą z radiowcami, podjęliśmy też działalność na falach Radia Kampus. 15-minutową audycję pt: „Kiedyś to było …” realizujemy wspólnie w Wydziałem Historii UW. Pierwszą członkinią TMH, która weźmie w audycji udział będzie znana autorka książek historycznych o powstaniu warszawskim Agnieszka Cubała. Start: 12 stycznia o 11.10.

 

Z rzeczy mniej przyjemnych, z przykrością informujemy, że TMH nie dostało

dotacji na zorganizowanie w „Arkadii” w Kazimierzu konferencji dotyczącej powstania styczniowego. Mimo braku finansowego wsparcia zdecydowaliśmy się konferencję przeprowadzić w dniach 20-22 kwietnia br. O szczegółach planowanego wydarzenia poinformujemy wkrótce na stronie TMH lub na facebooku i oczywiście w następnym komunikacie.

 

Informujemy, że najbliższe zebranie zarządu TMH odbędzie się 14 II o 17.00.

 

Przy TMH reaktywowany został nowy Rocznik Warszawski. Redakcja informuje, że materiał do tomu I zbierany będzie do początku lutego.
Lada tydzień ukaże się też kolejny numer „Przeglądu Historycznego”.

 

Składki: Według pani Agaty Chomuntowskiej z naszego sekretariatu, w jesiennych miesiącach 2022 roku znacząco wzrosła liczba opłaconych składek rocznych TMH. Z Nowym Rokiem życzmy więc sobie aby ten trend został utrzymany!

 

 

 

Prezes TMH

Robert Gawkowski

 

 

 


 

Komunikat TMH, grudzień 2022

 

listopadzie 2022 roku TMH pomyślnie organizowało zaplanowane imprezy. Na szczególną uwagę zasługuje impreza (26 XI) pt: „Dzień Otarty TMH”, a to dlatego, że zorganizowana została po raz pierwszy. Tego dnia opowiadaliśmy
o naszej działalności i oprowadzaliśmy po budynku IH PAN, nowoprzyjętych członków. Zadano nam dużo pytań i przedstawiono kilka ciekawych pomysłów.  Najciekawsze zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Zarządu TMH.

 

W grudniu TMH będzie organizatorem następujących wydarzeń:

 

3 XII o g. 15.15 W Radiu Kolor IX odcinek naszych miniatur historycznych pt: Stolica Historii. Prezentuje TMH w Warszawie”.  Tym razem opowiadać będzie nasza członkini od 2017 roku dr Beata Michalec. W kolejne soboty w „Stolicy Historii” wystąpią dr hab. Robert Gawkowski (10 XII) i Agnieszka Cubała (17 XII i 24 XII).

 

12 XII od 10.00 do 14.30 TMH z inicjatywy prof. Mariana M. Drozdowskiego organizuje dla wszystkich chętnych sesję historyczną pt: Rola prezydentów na uchodźstwie w dziejach Polski. Impreza odbędzie się w Sali Lelewela IH PAN. Planowane jest wydanie pokonferencyjnego zbioru referatów. Plan sesji i plakat w załączniku 1.

 

16 XII, g. 17.00-19.00 Panel dyskusyjny pt: „Futbol i polityka w historii Warszawy i Mazowsza” na podstawie nowowydanej „Kroniki futbolu Warszawy i Mazowsza 1905-2022”. Dyskusję poprowadzą dr hab. Robert Gawkowski i red. Stefan Szczepłek. Impreza odbędzie się w Sali Lelewela IH PAN. Plakat
w załączniku 2.

 

20 XII g. 16.30 posiedzenie zarządu TMH

20 XII g. 17.30 wszystkich członków TMH wraz z Komisją Zakładową  Solidarności IH PAN zapraszamy na spotkanie opłatkowe.
Spotkanie odbędzie się w sali Kościuszkowskiej. Zaproszenie w załączniku 3.

 

W związku z licznymi zapytaniami przypominamy numer konta THM, na który mogą opłacać Państwo składki członkowskie.

Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie
Rynek Starego Miasta 29/31
00-272 Warszawa, 
Bank „Millennium” S.A. 21/1160 2202 0000 0000 5515 6469

Przypominamy, że roczna składka członkowska wynosi 50 zł, a dla emerytów, rencistów i studentów  25 zł.

 


 

Komunikat TMH Listopad 2022

 

październik TMH może się pochwalić dużą aktywnością. Wszystkie zakładane wydarzenia zakończyły się bardzo udanie. 6 X przy wypełnionej Sali Lelewela, pod naszym patronatem wystartowała Akademia Bemowskiego Seniora. Dwa dni później zainaugurowała działalność nasza trzyminutowa audycja w Radiu Kolor pt: „Stolica Historii. Prezentuje TMH
w Warszawie
”. 24 i 25 X nasza dwudniowa konferencja o życiu prof. Zbigniewa Wójcika była arcyciekawa, a wycieczka 22 X do grobów działaczy TMH po Powązkach wzruszająca. Sesja wojskowości TMH odbyła się zgodnie z planem, tak jak wykłady przygotowujące do Olimpiady Historycznej.

Wyszedł też kolejny numer „Przeglądu Historycznego” (http://ph.ihuw.pl/pl/content/przegląd-historyczny-rok-2022-tom-113-zeszyt-2). Dodajmy także, że w ciągu ostatnich 5 miesięcy do TMH wstąpiło ok. 20 nowych członków.

 

listopadzie czekają nas kolejne wydarzenia:

5 XI w sobotę, jak zwykle o 15.15 w Radiu Kolor (103 FM) emitowana będzie piąta z kolei,
a pierwsza w listopadzie, nasza miniatura historyczna „Stolica Historii. Prezentuje TMH
w Warszawie
”. Opowiadać będzie niżej podpisany. 12 XI kolejna gawęda historyczna
w wykonaniu Juliusza Kuleszy. Autor należy do seniorów TMH, a historia, którą opowie wydarzyła się w czasie okupacji w 1944 r., w czasach które p. Juliusz znał z autopsji. Następne nasze audycje będą autorstwa Piotra Jamskiego (19 XI) i dr Adama Tyszkiewicza (26 XI). Przypomnijmy, że każde z miniatur historycznych wygłoszonych w radiu, ukażą się w formie pisemnej dzień po emisji, wraz z ilustracjami, na stronach portalu Warszawa.pl.

15 XI o godz.17.00 zebranie zarządu TMH

17 XI o godz.12.00 w Sali Bemowskiego Centrum Kultury (ul. Górczewska 201 wykład
o historii Ursusa poprowadzi Jerzy Domżalski. Wykład w ramach patronatu TMH nad Akademią Bemowskiego Seniora.

26 XI godz. 16.00 Dni otwarte TMH połączone ze zwiedzaniem kamienicy IH PAN. Impreza realizowana głównie z myślą o nowych członkach TMH, którzy jeszcze nie są zaznajomieni
z działalnością naszego towarzystwa.

Tradycyjnie TMH i PTH przygotowuje młodzież do Olimpiady Historycznej. Wykłady są otwarte, dla wszystkich zainteresowanych osób, serdecznie zapraszamy. Terminy najbliższych wykładów odbywających się w siedzibie TMH:

9 listopada, środa, g. 17.00, prof. dr hab. Jarosław Czubaty, Wojny napoleońskie

16 listopada, środa, g. 17.00, prof. dr hab. Andrzej Karpiński, Wielkie Odkrycia Geograficzne, mniej znane wyprawy.

23 listopada, środa, g. 17.00, prof. dr hab. Artur Markowski, Społeczne konsekwencje rewolucji przemysłowej na ziemiach polskich w XIX wieku

30 listopada, środa, g. 17.00, dr Kamil Frejlich, Odrodzenie w upadku. Rzeczpospolita po
I rozbiorze (1772-1788)

14 grudnia, środa, g. 17.00, prof. dr hab Tomasz Kitzwalter, Władza a społeczeństwo w XIX wieku: Europa i Polska.

 

 

W imieniu TMH pragnę serdecznie podziękować: A. Karpińskiemu (za ciekawy wykład w dniu 6 X), Bogusławowi Staroniowi za interesujące oprowadzanie po Powązkach w dniu 22 X, Tomaszowi Siewierskiemu za sprawną organizację konferencji o prof. Z. Wójciku. Dziękuję też wszystkim członkom TMH, którzy do tej pory uczestniczyli w nagraniach naszej audycji w Radiu Kolor.                                                                           

 


 

Komunikat październik 2022

*6 września odbyło się rekordowo długie posiedzenie zarządu TMH, trwające
aż 2 i pół godziny! Omówiono sprawy związane ze zbliżającym się Zjazdem Delegatów PTH oraz sprawy bieżące. Mamy nadzieję, że efekty tych prac będą widoczne już w październiku.
W poczet naszego Towarzystwa przyjęto 6 nowych członków.

 

*W dniach 16-17 września odbywał się w Zielonej Górze Zjazd Delegatów PTH. Warszawskie TMH reprezentowało 12 delegatów i z dumą informujemy, że każdy z nich był aktywny podczas zjazdu, zasiadając w różnorakich komisjach. Prezesem ponownie wybrano
prof. Krzysztofa Mikulskiego (Toruń). Z warszawskich działaczy w zarządzie PTH zasiadają: profesorowie Andrzej Rachuba i Piotr Węcowski oraz Zofia Kozłowska. Członkami honorowymi PTH zostali warszawiacy: Andrzej Rachuba, Wojciech Iwańczak, Andrzej Koryn i Marian Marek Drozdowski.

 

*Zgodnie z wytycznymi zarządu TMH podpisujemy umowę z Urzędem Dzielnicy Warszawa-Bemowo w sprawie patronatu nad historycznymi wykładami Akademii Bemowskiego Seniora. W związku z powyższym już 6 października (czwartek) o godz.12.00 w siedzibie TMH w Sali Lelewela odbędzie się wykład wiceprezesa TMH, prof. Andrzeja Karpińskiego,
pt: Zarazy i morowe powietrze w Warszawie w dawnych wiekach (XVI-XVIII). Zapraszamy także chętnych członków TMH, jednak pod warunkiem odebrania
w sekretariacie TMH zaproszenia.

 

 *Z radością zawiadamiamy, że 8 października (sobota) o godzinie 15.15 w Radiu Kolor wyemitowany będzie pierwszy odcinek krótkich felietonów historycznych pt: Stolica historii. Prezentuje TMH w Warszawie. Co tydzień o tej samej porze nasi członkowie opowiadać będą
o swoich odkryciach historycznych, a wiele z tych opowieści mieć będzie zaskakującą puentę . Każdy z odcinków poprzedzi charakterystyczna dźwiękowa czołówka .

 

*17 października (poniedziałek), w godzinach 16.00-19.00 Sekcja Historii Wojskowości TMH-PTH zaprasza na zebranie naukowe pt: Stan źródeł polskich i niemieckich do obrony Warszawy w 1939 r. (aspekty militarne). Referaty wprowadzające wygłoszą– prof. dr hab. Krzysztof Komorowski i dr hab. Andrzej Wesołowski.

Sekcja Historii Wojskowości uzgodni plany na następny rok. Zebranie odbędzie się w Sali Kościuszkowskiej, Stary Rynek 29/31.

*Zapraszamy na zwiedzanie Cmentarza Powązkowskiego. 22 października (sobota)
po cmentarzu wycieczkę pt: Wybitni Historycy, Prezesi TMH na Starych Powązkach , oprowadzi nas przewodnik i członek TMH Bogdan Staroń. Startujemy o godzinie 11.00 sprzed Bramy św. Honoraty.

*W dniach 24-25 października TMH wraz z Muzeum w Łazienkach Królewskich szykuje dwudniową sesję przypominająca postać prof. Zbigniewa Wójcika. Pierwszego dnia sesja odbędzie się w Łazienkach, drugiego dnia w siedzibie TMH. Szczegółowy program prześlemy wkrótce.

*Tradycyjnie TMH i PTH przygotowuje młodzież do Olimpiady Historycznej. Terminy najbliższych wykładów odbywających się w siedzibie TMH:

28 września, środa, g. 17.00, dr hab., prof. UW, Tadeusz Rutkowski, Polityka ZSRR wobec Polski w latach 1939-1943.

5 października, środa, g. 17.00, dr Roman Żuchowicz, Niegasnący śmiech bogów, gorzki śmiech ludzi. Co poczucie humoru mówi nam o starożytnych?

19 października, środa, g. 17.00. prof. dr hab. Paweł Janiszewski, Powstanie, rozwój i upadek rzymskiego mechanizmu imperialnego.

26 października, środa, g. 17.00, prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki, Rzeczpospolita wielu narodów czy wiele narodów w Rzeczypospolitej

Wykłady te są także dostępne dla członków TMH.

 

 

Prezes Towarzystwa Miłośników Historii

Dr hab. Robert Gawkowski

 

 

               

© Copyright: Towarzystwo Miłośników Historii, Warszawa 2015


Wykonanie strony: Rafał Mikulski. Usługi dla nauki i edukacji

Partnerzy:

http://www.dig.pl http://www.koszykowa.pl/index.php http://www.ihpan.edu.pl/